Alle blogs

Voorverkoop Duitsland: Weingut Karsten Peter – Huis in Haardt

Door Max Funcke, 21 augustus 2026

Karsten Peter heeft zijn reputatie opgebouwd als wijnmaker die terroir uitzonderlijk precies weet te vertalen. Bij Gut Hermannsberg in de Nahe groeide hij uit tot een van de meest gerespecteerde wijnmakers van Duitsland, met rieslings die de verschillen tussen de afzonderlijke wijngaarden haarscherp laten zien. Sinds 2021 past hij diezelfde werkwijze toe in zijn geboortestreek: de Pfalz, rond Bad Dürkheim.

 

Karsten groeide hier op, aan de voet van het Haardtgebergte, en kent het landschap en de wijngaarden van dichtbij. Samen met zijn vrouw Anne werkt hij met een verzameling bijzondere percelen. Naast de beroemde Saumagen werkt hij met wijngaarden in Bad Dürkheim en Leistadt, waar hij een aantal bijzondere terroirs tot uitdrukking brengt. De diversiteit aan bodems, liggingen en microklimaten geeft hem een breed palet om mee te werken en laat zien hoeveel potentieel dit deel van de Pfalz te bieden heeft.

 

Meer dan riesling

De Pfalz rond Bad Dürkheim wordt beschut door het Pfälzerwald. De hellingen bestaan uit kalkrijke bodems, die op sommige plaatsen zijn ontstaan uit oude koraalriffen, en hebben een poreuze structuur waarin de wortels diep kunnen doordringen. Andere percelen combineren kalkrijke löss met rode zandsteen. De omstandigheden zijn hier niet alleen ideaal voor riesling; ook chardonnay en spätburgunder vinden hier precies wat ze nodig hebben om wijnen voort te brengen waarin hun herkomst duidelijk naar voren komt. De druif fungeert daarbij als het doorgeefluik: zon, bodem, hoogte, helling en verkoeling bepalen uiteindelijk wat er in de fles terechtkomt.

“Ik wil op een zorgvuldige en respectvolle manier werken met wat de natuur biedt: de wijnstok, de bodem en het klimaat. In de Pfalz bestaat de bodem grotendeels uit kalk, en dat is een bodemsoort die we in de Nahe niet of nauwelijks zien. Dat leidt vanzelf al tot grote verschillen.”

Karsten Peter

Wijnmaker Weingut Karsten Peter

Niemand faciliteert dat proces beter dan Karsten Peter. Hij probeert geen herkenbare ‘Karsten Peter-stijl’ wijn te maken, maar zoekt naar wat een plek zelf te vertellen heeft. Zijn ervaring in de Nahe maakt dat extra interessant: hij kent inmiddels twee van Duitslands meest boeiende wijngebieden van binnenuit en kan de verschillen niet alleen benoemen, maar ook laten proeven. In zijn eigen woorden: “Ik wil op een zorgvuldige en respectvolle manier werken met wat de natuur biedt: de wijnstok, de bodem en het klimaat. In de Pfalz bestaat de bodem grotendeels uit kalk, en dat is een bodemsoort die we in de Nahe niet of nauwelijks zien. Dat leidt vanzelf al tot grote verschillen.”

 

 

Massale selectie

Dankzij de kennis die hij van zijn vader meekreeg, die onder meer een wijnstokkenkwekerij bezat, werkt Karsten met zelf geselecteerd plantmateriaal volgens het principe van sélection massale: de beste stokken uit een wijngaard worden vermeerderd, zodat hun eigenschappen behouden blijven. Zo kan hij per perceel werken met plantmateriaal dat nauw aansluit bij de specifieke omstandigheden van de plek. In de kelder is Karsten Peter terughoudend: zo weinig mogelijk ingrijpen en de wijn vooral de tijd geven om zich te ontwikkelen.

 

Zo komt alles uiteindelijk weer samen bij die ene overtuiging die Karstens werk in de Nahe én de Pfalz verbindt: een wijn wordt niet beter door er meer van de wijnmaker in te stoppen, maar door beter te begrijpen wat de wijngaard al in zich heeft. En door vervolgens het geduld op te brengen om die wijn zich in de kelder en in de fles verder te laten ontwikkelen. Want daarin schuilt de magie van grote terroirwijnen.

2025 Saumagen riesling - Pfalz

2025 Saumagen riesling - Pfalz

Voorverkoop Leverbaar winter 2026

64.50 51 95

per fles

2024 Fuchsmantel chardonnay - Pfalz

2024 Fuchsmantel chardonnay - Pfalz

Voorverkoop Leverbaar winter 2026

71 50

per fles

2024 Herzfeld chardonnay - Pfalz

2024 Herzfeld chardonnay - Pfalz

Voorverkoop Leverbaar winter 2026

74.90 60 90

per fles

2025 RDF riesling - Pfalz

2025 RDF riesling - Pfalz

Voorverkoop Leverbaar winter 2026

107.25 86 50

per fles

2024 Spielberg spätburgunder - Pfalz

2024 Spielberg spätburgunder - Pfalz

Voorverkoop Leverbaar winter 2026

74.90 60 90

per fles

Bekijk de voorverkoop Duitsland

Alle wijnen

Benieuwd naar ons wijnaanbod?

Ontdek meer