Allereerst is daar het magnifieke terroir waar dit geïsoleerde, bergachtige wijngebied mee gezegend is. Priorat heeft zowel een gunstig microklimaat als een unieke bodemstructuur, die llicorella wordt genoemd. Dit is een arme, rotsachtige leisteenbodem die door zijn lage PH voor een natuurlijke frisheid en elegantie in de wijn zorgt. Waar Priorat lange tijd bekendstond om zijn krachtige, alcoholrijke wijnen, worden de wijnen van nu, en zeker die van Mas d’en Gil, met de jaren juist steeds verfijnder en eleganter.
Het zijn echte terroirwijnen die – net als in de Bourgogne – worden aangeduid met hun dorps- of wijngaardbenaming. De wijngaarden van Mas d’en Gil liggen in het oostelijke gedeelte van Priorat, nabij het plaatsje Bellmunt, waar zij door hun hoge ligging profiteren van een frisse wind die uit zee waait. En die frisheid proef je terug in de loepzuivere wijn van Marta’s hand. Naast de unieke arme bodem met llicorella en een droog mediterraan klimaat beschikt Priorat over nog een belangrijke troef voor het maken van grote wijnen. In Priorat vind je relatief veel oude stokken garnatxa (grenache) en carinyena (carignan). Deze vaak decennia oude stokken staan ‘en vaso’ oftewel vrijstaand aangeplant en geven kleine trossen met geconcentreerde druifjes. In de assemblage vullen de garnatxa en carinyena elkaar perfect aan en zorgen zo voor een bijzondere balans. Garnatxa geeft complexiteit, kracht en een diepe fruitintensiteit. De carinyena geeft tanninenstructuur en kleurintensiteit. Daarnaast heeft carinyena van nature een lager alcoholpotentieel wat de stevige garnatxa mooi compenseert.
Ontzag voor de natuur
Marta Rovira, eigenaar en wijnmaker van Mas d’en Gil, werkt met groot respect voor de natuur en laat deze zoveel mogelijk haar gang gaan. ‘Met de natuur kun je niet onderhandelen,’ vertelde ze ons, toen we tijdens een bezoek aan haar domein samen door de wijngaarden liepen. ‘Je moet je te allen tijde beseffen dat zij de baas is. Als je haar ritmes begrijpt en benut, kun je prachtige wijn maken. Daarom werk ik volgens biodynamische principes.’